Test wysiłkowy ekg

Test wysiłkowy jest badaniem mającym na celu ocenę pracy serca podczas wysiłku oraz wzrostu zapotrzebowania na tlen. Warto podkreślić to, iż przeprowadzany jest  na bieżni lub rowerku treningowym i zawsze odbywa się pod czujnym okiem lekarza, który obserwuje wszystkie nasze parametry i w razie potrzeby przerywa badanie. Poza tym, test trwa około 45-90 minut, a po jego zakończeniu lekarza analizuje wyniki.

W pierwszej kolejności musimy wspomnieć o tym, iż niewskazane jest palenie papierosów, jedzenie czy picie przez co najmniej 4 godziny, które nas dzielą od mającego się odbyć testu. Ważną rolę odgrywają tu również wygodne buty oraz strój sportowy. Oczywiście, przed przystąpieniem do niego zakładane są na klatkę piersiową diody do EKG oraz mankiet do mierzenia ciśnienia. Warto podkreślić to, iż przed badaniem wymagane także jest ekg spoczynkowe. Jeżeli wszystko jest w porządku, lekarz rozpoczyna przeprowadzanie testu wysiłkowego. Nie ulega wątpliwości to, iż zaczyna się on od bardzo wolnego pedałowania na rowerze lub spacerowania na bieżni. Kolejno, podnoszony jest kąt nachylenia i prędkość przesuwu, a w przypadku roweru zwiększa się opór pedałowania. Warto podkreślić to, iż pacjent jest zobligowany do zasygnalizowania lekarzowi niepokojących objawów, które wystąpiły u niego podczas testu. Mowa tu m.in. o dusznościach, zawrotach głowy, pieczeniu w klatce piersiowej lub zmęczeniu. Trzeba powiedzieć o tym, iż wszelkie nieprawidłowości w stanie zdrowia pacjenta będą skutkowały natychmiastowym przerwaniem badania.

Przede wszystkim, ten test pozwala na ocenę kondycji naszego serca w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego i zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Otóż, u ludzi zdrowych będzie on skutkował wzmożonym przepływem krwi przez naczynia wieńcowe. Natomiast osoby chore posiadają pewien poziom wysiłku, po przekroczeniu którego zapotrzebowanie na tlen nie może być uzupełnione, dlatego w zapisie EKG widoczne są cechy niedokrwienia wieńcowego. Ponadto, tego rodzaju badanie umożliwia nam zdiagnozowanie choroby serca w początkowym jej etapie i nie dopuścić do momentu, w którym dane schorzenie będzie widoczne w stanie spoczynku. Oprócz tego, test wysiłkowy jest również przeprowadzony u osób po zawale, gdyż dzięki niemu możliwa jest ocena tego, jakie ćwiczenia posiadają dobry wpływ na zdrowie człowieka, a jakie wręcz przeciwnie mogą mu zaszkodzić.

Należy powiedzieć także o tym, iż wyniki testu wysiłkowego są przekazywane pacjentowi w formie opisu, czasami wzbogaconego o wykresy będące zapisem czynności elektrycznej serca w wybranym momencie.