Co może zaburzać odczyt z pulsoksymetru napalcowego

Pierwsze kroki w badaniu pulsoksymetrem

Bez względu na to, czy mamy pulsoksymetr Garmin Fenix 5, pulsoksymetr napalcowy Beurer, Sanity pulsoksymetr napalcowy Duo Control, pulsoksymetr napalcowy Tech Med, pulsoksymetr Garmin Fenix 6 czy jakiekolwiek inne urządzenie, którym można zmierzyć poziom saturacji, warto zacząć od przeczytania instrukcji obsługi. Brzmi banalnie, ale wiele osób zapomina o tym kroku. Skutki mogą być opłakane. By odczyt z pulsoksymetru był poprawny, należy odpowiednio skalibrować urządzenie. Trzeba też nauczyć się, jak wybrać odpowiedni dla użytkownika program. Dobrze jest także poznać metodę przesyłania danych czy korzystania z pamięci (na przykład pulsoksymetr PO60 bluetooth ma pamięć aż dla stu użytkowników i opcję przesyłania wyników do smartfona).

wlaczony pulsoksymetr ktory pokazuje wynik poprzedniego badania

Jak używać pulsoksymetru w prawidłowy sposób?

By mieć pewność, że pulsoksymetr napalcowy  mierzy natlenowanie krwi w prawidłowy sposób, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Złamanie którejś z poniższych może zaburzać odczyt pulsoksymetru. Fałszywy wynik może spowodować niepotrzebny stres lub przeciwnie – wywołać nieprawdziwe poczucie dobrostanu pacjenta.

  • Odpowiednie przygotowanie - palec, na którym założony będzie pulsoksymetr, musi być odpowiednio przygotowany do badania. Po pierwsze musi być czysty i suchy. Po drugie, należy zdjąć z niego ewentualne opatrunki, plastry czy bandaże.
  • Poprawne umocowanie - jak poprawnie założyć pulsoksymetr medyczny? W przypadku pulsoksymetru napalcowego „klips” powinien być umiejscowiony w środkowej części końcówki palca. Na który palec założyć pulsoksymetr? Opcje są dwie. Najczęściej wybiera się palec wskazujący. Można też przypiąć urządzenie do środkowego palca. Ważne, by było zapięte paznokciem do góry. Musi też koniecznie stabilnie obejmować palec. Na którą rękę założyć pulsoksymetr? To nie ma znaczenia. Można wybrać zarówno prawą, jak i lewą rękę.
  • Spokój i opanowanie - pulsoksymetry na palec wymagają od pacjenta opanowania i spokoju. W czasie badania saturacji i perfuzji pulsoksymetrem nie można się wiercić. Najlepiej wygodnie usiąść i się zrelaksować. Nie wystarcza tylko pozostawienie w bezruchu palca z zapiętym urządzeniem.
  • Właściwe światło - badanie pulsoksymetrem powinno być wykonane w pomieszczeniu z odpowiednim oświetleniem. Należy zabezpieczyć urządzenie przed nadmiernym nasłonecznieniem (można przysłonić je chustą chirurgiczną). W otoczeniu nie powinno być także urządzeń emitujących światło fluorescencyjne i podczerwone. Obecność światła fluorescencyjnego podnosi wartość pomiarów, zaś światło podczerwone obniża procent saturacji.
  • Lakiery zakazane - odczyt pulsoksymetru może zaburzyć także znajdujący się na paznokciu lakier. Przed badaniem należy usunąć zwłaszcza lakiery hybrydowe. Pracę urządzenia szczególnie utrudniają lakiery w ciemnych kolorach. Koniecznie trzeba też pozbyć się sztucznych paznokci (tipsów). Warto także przyciąć  naturalne paznokcie.
  • Choroby paznokci - nie tylko lakiery zaburzają wynik badania pulsoksymetrem. Podobnie działają zmiany chorobowe na paznokciach. Nie można umieszczać tego urządzenia na paznokciach zainfekowanych na przykład grzybicą czy zanokcicą.
  • Temperatura pokojowa - jak poprawnie mierzyć saturację? Jednym z czynników, które mogą zaburzyć odczyt natlenowania krwi są zbyt zimne dłonie i za niska temperatura wnętrza, w którym chcemy użyć pulsoksymetru. Zakazany jest pomiar w chłodnym pomieszczeniu lub zmarznięte ręce (np. zaraz po przyjściu z zewnątrz czy myciu w chodnej wodzie). Saturację i puls należy mierzyć w temperaturze pokojowej, a ręce należy wcześniej ogrzać.
  • Zmiany anatomiczne - wynik saturacji i perfuzji mogą zaburzać również anomalie anatomiczne w ciele pacjenta. Do zmian takich należą: niska perfuzja tkankowa, drżenie mięśniowe, zmiany anatomiczne w obrębie dłoni czy nieprawidłowości przepływu krwi obwodowej. Ponieważ nie mamy na nie wpływu, są one dyskwalifikujące do badania pulsoksymetrem napalcowym. Wskazane jest skorzystanie z innego rodzaju urządzenia do mierzenia saturacji.

 

Jak długo mierzyć pulsoksymetrem?

Długość pomiaru zależna jest od rodzaju urządzenia, z jakiego korzystamy. Zwykle czas badania pulsoksymetrem  w warunkach domowych nie przekracza 2 – 3 minut. W warunkach szpitalnych stosuje się zazwyczaj ciągłe monitorowanie saturacji pulsoksymetrem.

 

Saturacja – norma. Jak odczytywać wyniki pulsoksymetru

By dowiedzieć się, ile powinno być tlenu we krwi, trzeba zerknąć do obowiązujących norm. Norma nasycenia krwi tlenem utrzymuje się na poziomie od 95% do 99%. Przy okazji, warto także przypomnieć, co oznacza PI na pulsoksymetrze. Pod tym skrótem kryje się indeks perfuzji.

Sklep medyczny Kredos poleca różnorodne pulsoksymetry na użytek własny na potrzeby placówek medycznych

Dlaczego warto badać serce?

Serce jest najsilniejszym mięśniem w naszym organizmie i dopóki ono bije, żyjemy. Nic więc dziwnego, że powinniśmy o nie odpowiednio dbać. Zdrowa, pełnowartościowa dieta, odpowiednia dawka aktywności fizycznej, odpowiednia higiena snu, a nade wszystko profilaktyka - czyli badanie serca. Każda osoba po 40 roku życia powinna wykonać minimum raz do roku EKG serca spoczynkowe, a jeśli pojawią się niepokojące objawy - jak najszybciej.

 

Co wzbudza niepokój? Jakie objawy mogą sugerować o chorobach serca? Są to między innymi: bóle w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, problemy z oddychaniem. Poprzez aparat EKG można wykonać elektrokardiografię, która bada czynność elektryczną serca i na jej podstawie diagnozuje zaburzenia rytmu serca i wszelkie choroby. 

Zamów

© 2024 ekg.net.pl.

Aparaty EKG. Elektrokardiografy. Wszystko o urządzeniach do badania EKG.