Jak dbać o serce - czyli 10 najważniejszych zasad

Wystarczy tylko wprowadzić kilka zasad w codzienne życie, by nasze serce było silne i mocne jak dzwon. Co więc stanowi tutaj element nadrzędny? Jak dbać o serce, by cieszyć się pełnią zdrowia, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca? To, co bez wątpienia może pomóc w lepszej pracy serca, to zdrowy styl życia. Składają się na niego - aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i odpowiednia masa ciała. Aby najważniejszy mięsień działał sprawnie, by był silny i mocny, niezbędne jest wprowadzenie w życie kilku, jakże istotnych zasad. O czym więc należy pamiętać? 

 

1.Regularność w posiłkach

Jeśli wydaje się Tobie, że wystarczy postawić na zdrowszą dietę, jesteś w błędzie. W przypadku, gdy nie dostarczasz organizmowi odpowiednich porcji jedzenia w ciągu dnia, ten będzie odkładał kalorie, jednocześnie wpływając na przyrost tkanki tłuszczowej. Kluczowe znaczenie ma więc 4 - 5 posiłków dziennie. Bez uczucia głodu, bez pustych kalorii, bez nadwagi. Wystarczy wypracować sobie odpowiedni plan, a z pewnością regularność w posiłkach nie będzie stanowiła dla Ciebie absolutnie żadnego problemu.  Jak więc powinna wyglądać dieta dla serca?

 

2.Mniej soli w diecie

Choć odpowiednia ilość soli jest niezbędna, to jej nadmiar może okazać się bardzo szkodliwy dla organizmu. Sól przede wszystkim zatrzymuje wodę, a to z kolei wpływa znacząco na spowolnienie metabolizmu, na podniesienie ciśnienia, w konsekwencji na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób serca. Należy więc przede wszystkim zrezygnować z jedzenia przetworzonego, w którym są duże ilości soli, a jej codzienne używanie - ograniczyć do minimum. Zamiast soli idealnie sprawdzają się tutaj zioła, w tym na przykład tymianek, majeranek, a także bazylia, oregano czy natka pietruszki.

 mniej soli

3.Mniej cukrów

Od najmłodszych już lat, dzieci uczone są, że cukier jest szkodliwy. Nie ma więc tutaj w tym temacie żadnych nowości, że jest on główną przyczyną otyłości i prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Im mniej węglowodanów prostych w diecie, tym z pewnością w trosce o zdrowe serce lepiej.

 

4.Więcej produktów mlecznych fermentowanych

Na pewno w Twojej diecie powinny znaleźć się takie produkty, jak: kefir, maślanka czy też jogurty naturalne. W nich zawarte są bowiem naturalne bakterie kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są między innymi za wydalanie zbyt dużych ilości cholesterolu z organizmu. Ponadto, znajdują się w nich duże ilości wapnia, co wpływa nie tylko na mocne kości, ale także i na silne serce. 

 

5.Obecność tłuszczów roślinnych

W diecie każdego nas tłuszcze zwierzęce powinny być zastąpione przez tłuszcze roślinne. To właśnie nienasycone kwasy tłuszczowe są cenne dla serca szczególnie. Warto więc wprowadzić do swojej diety, takie produkty, jak: orzechy, ziarna słonecznika, łososia czy też makrelę. Dobrze jest także postawić na olej lniany. 

 

6.Więcej błonnika

W diecie nie powinno na pewno zabraknąć błonnika, bowiem jest on doskonały w procesie odchudzania. To właśnie on sprawia, że organizm dłużej czuje się syty, ale i jednocześnie oczyszcza on go z wszelkich toksyn i pozostałości. Najwięcej znajdziemy go w płatkach owsianych, w gruboziarnistym pieczywie, a także w jabłkach czy też w kiwi. 

 

7.Dieta z kiełkami

Dlaczego właśnie kiełki?  Bo znajdują się w nich duże ilości witamin, jak również i minerałów. Źródło witaminy C, E, a także magnezu, wapnia czy też żelaza. Jeśli więc zapobieganie chorobom serca, warto wprowadzić między innymi kiełki rzodkiewki, owsa, brokuła czy na przykład pszenicy.

 

8.Woda, woda i jeszcze raz woda

Organizm człowieka w blisko 80% składa się z wody i to właśnie ona jest mu niezbędna do życia. Picie co najmniej 2 litrów wody dziennie to podstawa, aby nie tylko lepiej wyglądać, ale także i by zdecydowanie lepiej się czuć. Idealna okaże się być tutaj woda mineralna niegazowana. 

 picie wody

9.Odpowiednia suplementacja

W naszej codziennej diecie i jednocześnie w trosce o mocne i zdrowe serce, bardzo ważną rolę odgrywa suplementacja. Warto przede wszystkim postawić na magnez, wapń i potas, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy serca. Dobrze jest tutaj postawić na kasze, gorzką czekoladę, na ryby, razowe pieczywo, banany czy też produkty mleczne fermentowane. 

 

10.Ćwiczenia

I oczywiście na koniec jakże ważna i istotna jest aktywność fizyczna. To właśnie ona pozwala nam zapobiegać wszelkim chorobom serca. Każdy rodzaj sportu jest dobry, aby tylko poprawić swoją kondycję, dotlenić się, przyspieszyć krążenie krwi. Można postawić na bieganie, można pływać, jeździć na rowerze czy chodzić na fitness. Jest tyle dyscyplin, że z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś idealnego dla siebie.

 

EKG serca - podstawowe badanie dla każdego

Dla większości z nas badanie EKG kojarzy się przede wszystkim z chorobą serca, dusznościami, omdleniami czy bólem w klatce piersiowej. Niestety, ale większość zna badanie elektrokardiograficzne jedynie z teorii. W praktyce korzystają z tego tylko osoby, które borykają się z chorobami serca lub u których pojawiły się objawy mogące świadczyć o wystąpieniu choroby serca lub układu sercowo - naczyniowego. Jest to błąd! Każdy człowiek dorosły, powinien raz do roku poddać się kompleksowym badaniom, w tym morfologii, badaniu moczu, w przypadku kobiet cytologii i badaniu piersi, ale także i co istotne dla każdego - badaniu EKG. 

Proste, nieinwazyjne badanie, dzięki któremu istnieje możliwość wykrycia wszelkich nieprawidłowości związanych z głównym mięśniem w naszym ciele. Im szybciej wykryta zostanie choroba, tym większa szansa na odpowiednie jej leczenie. Ale jak mawia przysłowie lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego tak ważne i istotne jest więc to, by postawić na zdrowy styl życia. Wprowadzenie tych 10 kluczowych dla człowieka zasad, zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób serca o połowę. Czyż więc nie warto na to postawić? W końcu życie mamy tylko jedno, a trwa ono tak długo, jak długo bije nasze serce…

 

Poprzez sklep medyczny Kredos postawić można na sprzęty pomocne w diagnostyce chorób serca, przeprowadzając nieinwazyjne i bezbolesne w tym kierunku badania. 

Dlaczego warto badać serce?

Serce jest najsilniejszym mięśniem w naszym organizmie i dopóki ono bije, żyjemy. Nic więc dziwnego, że powinniśmy o nie odpowiednio dbać. Zdrowa, pełnowartościowa dieta, odpowiednia dawka aktywności fizycznej, odpowiednia higiena snu, a nade wszystko profilaktyka - czyli badanie serca. Każda osoba po 40 roku życia powinna wykonać minimum raz do roku EKG serca spoczynkowe, a jeśli pojawią się niepokojące objawy - jak najszybciej.

 

Co wzbudza niepokój? Jakie objawy mogą sugerować o chorobach serca? Są to między innymi: bóle w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, problemy z oddychaniem. Poprzez aparat EKG można wykonać elektrokardiografię, która bada czynność elektryczną serca i na jej podstawie diagnozuje zaburzenia rytmu serca i wszelkie choroby. 

Zamów

© 2024 ekg.net.pl.

Aparaty EKG. Elektrokardiografy. Wszystko o urządzeniach do badania EKG.