Holter EKG skuteczną diagnozą dla wielu przypadłości związanych z sercem

Joomla 3.x blog template

Czym jest badanie EKG metodą Holtera?

Badanie EKG metodą Holtera jest to elektrokardiografia badająca aktywność elektryczną serca przez całą dobę. Stanowi formę skutecznej diagnostyki chorób serca, będąc zdecydowanie bardziej dokładną i miarodajną, niż zwykłe EKG spoczynkowe. Poprzez takie badanie, lekarz może ocenić - jak pracuje serce w konkretnych sytuacjach, na spacerze, w trakcie treningu, podczas sprzątania, w pracy…

Jeśli wykonywane jest badanie EKG serca, gdzie pacjent leży na kozetce, trudno jest wykryć patologiczne stany związane z pracą serca, które najczęściej pojawiają się w wyniku zwiększonego wysiłku. Holter EKG daje możliwość sprawdzenia, skąd się biorą omdlenia, duszności, jak również i kołatanie serca. Chcąc więc spojrzeć na pracę serca przez całą dobę, ten typ EKG stanowi najlepszy z możliwych wybór. 

 

W jakich sytuacjach niezbędny jest holter EKG?

 Jeśli u pacjenta pojawiają się niepokojące objawy związane z pracą serca, absolutnie nie można ich bagatelizować. Najczęściej występującymi są:

  • duszności
  • bóle w klatce piersiowej
  • kołatanie serca
  • omdlenia
  • zawroty i bóle głowy

Zazwyczaj w pierwszej kolejności wykonywane jest zwykłe badanie EKG spoczynkowe. Jeśli ono niczego nie wykryje, a tak zdarza się bardzo często, kolejnym badaniem jest holter EKG. Kto powinien takiemu badaniu się poddać? Dla kogo jest ono skierowane? Jest to badanie dla:

  • osób z wadami serca
  • osób z nadciśnieniem tętniczym
  • osób z chorobą wieńcową
  • osób po przebytym zawale serca
  • osób z niewydolnością serca
  • osób z migotaniem przedsionków
  • osób borykających się z kardiomiopatią
  • osób, u których występują niepokojące objawy ze strony pracy mięśnia sercowego

 holter ekg elektrody

Uporządkowując te informacje, wykonanie badania serca metodą Holtera można podzielić na trzy grupy:

  • diagnostyczne

Daje możliwość wykrycia wszelkich patologicznych zmian w obrębie serca, których zwykłe  badanie EKG nie jest w stanie wykryć. Dotyczy to między innymi takich zmian chorobowych, jak: zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia, niedokrwienie serca. 

  • prognostyczne

Daje możliwość oceny rokowania w trakcie choroby serca, wykorzystując w tym celu różne parametry. Pod uwagę bierze się między innymi analizę zmienności rytmu, arytmie, zmiany w zakresie odcinka ST czy też QT, określenie oceny ryzyka nagłego zgonu sercowego. 

  • oceniające

Daje możliwość sprawdzenia i oceny pracy serca przed wprowadzeniem leczenia i w trakcie jego trwania, pozwalając porównać otrzymany obraz. To także i sprawdzenie skuteczności zabiegów czy też funkcjonalności wszczepionych do organizmu urządzeń.

 

Czy do badania EKG metodą Holtera należy się przygotować?

 Nie. Nie ma żadnych wskazań do tego, aby do badania się przygotować. Jest to nieinwazyjne badanie kardiologiczne, które ma na celu ocenę pracy serca przez całą dobę, a więc osoba badana powinna zachowywać się tak, jak każdego dnia. Holter EKG sprawdza więc aktywność elektryczną serca i podczas snu i podczas wszelkich czynności, jakie wykonywane są w ciągu dnia. 

Jedynym tutaj ograniczeniem jest samo urządzenie, które powodować może dyskomfort i które nie daje możliwości wzięcia kąpieli. W przypadku mężczyzn konieczne jest także zgolenie owłosienia na klatce piersiowej. Poza tym, w żaden sposób Holter nie ogranicza i nie sprawia, by badany miał zachowywać się inaczej.  Należy tylko pamiętać, o zrezygnowaniu z wszelkich kremów i balsamów, które mogłyby utrudniać przyczepienie elektrod EKG do ciała. Nie można stosować koców elektrycznych, wykrywaczy metali, czy też źródeł promieniowania magnetycznego. Co więcej, używanie telefonu w trakcie badania w bliskiej odległości z Holterem, również może mieć wpływ na zapis EKG. 

 

Holter EKG - przyczepienie elektrod EKG

W dniu badania należy zgłosić się w wyznaczonej godzinie na założenie urządzenia. Wykorzystując specjalną pastę abrazyjną, która pomaga w przyczepieniu elektrod EKG, umieszcza się je w odpowiednich miejscach na ciele. Następnie zabezpiecza się przewody z użyciem plastrów, aby nie doprowadzić do wstrząsów w trakcie chodzenia. Po włączeniu urządzenia, pacjent powinien wykonywać wszystkie czynności tak, jak do tej pory. Jeśli dojdzie do odklejenia elektrody, należy skonsultować się z lekarzem. Istotne w trakcie badania jest także rejestrowanie przebiegu zdarzeń przez całą dobę. W specjalnym dzienniczku należy zapisywać wszelkie wykonywane czynności, bowiem na tej podstawie i poprzez wynik badania EKG można ocenić, jak to serce pracuje i kiedy występują ewentualne nieprawidłowości. Istotne jest to, aby zgłosić się o wyznaczonej porze na ściągnięcie urządzenia. Ostatnim etapem jest poddanie analizie rejestru pracy serca, który jest nieocenionym źródłem informacji dla kardiologa. 

elektrody holtera ekg 

Różnorodne rodzaje Holterów

 Na przestrzeni lat znacząco zmieniły się urządzenia do monitorowania pracy serca w sposób ciągły. Dziś ważą one około 100 - 200 gramów, z zastosowaniem trzech lub dwunastu odprowadzeń, aby móc otrzymać prawidłowy zapis EKG. 

 W sklepie medycznym Kredos otrzymać można różnego rodzaju urządzenia do zapisu EKG metodą Holtera. Wśród tych najbardziej polecanych znajdują się między innymi takie marki, jak: medical ECONET, Aspel czy ExeMed

 

Co pozwala wykryć Holter EKG?

 Wykonując badanie Holtera EKG, wykryć można szereg różnego rodzaju zaburzeń pracy serca, jakich nie byłby w stanie wykryć zwykły Holter. I tak są to:

  • bradykardia - jest to 50 - 60 uderzeń na minutę. 
  • tachykardia - jest to powyżej 100 uderzeń na minutę
  • kołatanie serca - jest to odczucie pacjenta sugerujące o przyspieszonej pracy serca
  • migotanie przedsionków- jest to zaburzenie rytmu serca, w którym występuje niemiarowa czynność pracy serca, jak również i deficyt tętna na obwodzie. EKG serca przedstawia tutaj niemiarowy rytm serca i brak załamków P.

Podczas dokonywania zapisu EKG, pod uwagę bierze się między innymi morfologię zespołów QRS, ocenę częstości rytmu serca, a także dobowe zmiany odcinka ST, możliwie występujące arytmie serca. Minusem tej metody jest dobowa zmienność wyników i nie w każdym przypadku możność wychwycenia konkretnych epizodów, które występują rzadziej, niż raz na 24 godziny. To także i zakłócenia w zapisie w wyniku na przykład odklejenia się elektrod. 

Dokonanie monitorowania elektrokardiogramu metodą Holtera pozwala na ciągłą rejestrację aktywności serca, co ma ogromne znaczenie w przypadku diagnozowania schorzeń, jakie są widoczne przede wszystkim w trakcie wykonywania różnorodnych czynności. W przypadku pojawienia się omdleń niewiadomego pochodzenia, zaburzeń rytmu serca czy przebytych wcześniej zawałów serca, na pewno jest to doskonały sposób na to, by móc pracę serca skontrolować i postawić w związku z tym konkretną diagnozę.

Dlaczego warto badać serce?

Serce jest najsilniejszym mięśniem w naszym organizmie i dopóki ono bije, żyjemy. Nic więc dziwnego, że powinniśmy o nie odpowiednio dbać. Zdrowa, pełnowartościowa dieta, odpowiednia dawka aktywności fizycznej, odpowiednia higiena snu, a nade wszystko profilaktyka - czyli badanie serca. Każda osoba po 40 roku życia powinna wykonać minimum raz do roku EKG serca spoczynkowe, a jeśli pojawią się niepokojące objawy - jak najszybciej.

 

Co wzbudza niepokój? Jakie objawy mogą sugerować o chorobach serca? Są to między innymi: bóle w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, problemy z oddychaniem. Poprzez aparat EKG można wykonać elektrokardiografię, która bada czynność elektryczną serca i na jej podstawie diagnozuje zaburzenia rytmu serca i wszelkie choroby. 

Zamów

© 2024 ekg.net.pl.

Aparaty EKG. Elektrokardiografy. Wszystko o urządzeniach do badania EKG.