Aspel EKG AsCARD Grey v.07.205 to najnowocześniejszy elektrokardiograf na rynku medycznym. Dzięki łączności z siecią, umożliwiającej bezpośrednie przesyłanie i archiwizację danych, jest najczęściej kupowanym aparatem do EKG przez szpitale, przychodnie i gabinety prywatne. Jest przy tym niezawodny, dokładny i prosty w obsłudze. Elektrokardiograf ten jest kompatybilny z przystawką spirometryczną, może również bezpośrednio współpracować z innymi urządzeniami, w tym komputerem i drukarką zewnętrzną.

Nowoczesne EKG w kardiologii

Wśród dostępnych w kardiologii badań, z pewnością EKG stanowi to najczęściej wybierane z racji szybkości uzyskanego wyniku, jak również i precyzyjnych pomiarów o wielotorowym znaczeniu. To właśnie badanie EKG daje możliwość wykrycia wielu chorób serca i układu sercowo - naczyniowego, jak również i kontrolowania postępów leczenia. Na czym dokładnie polega elektrokardiografia, w skrócie określana jako EKG? Jak działają aparaty EKG i jakie choroby serca są w stanie one wykryć?

Wykrywanie zaburzeń rytmu serca w EKG

Najczęściej pojawiacymi się nieprawidłościami w obrębie pracy serca są zaburzenia rytmu serca. Mogą one pojawić się, bez względu na wiek czy płeć, nie ma tutaj znaczenia sposób życia, rodzaj aktywności lub jej brak, uwarunkowania genetyczne. Każde zaburzenie może mieć inny charakter i dotyczyć zupełnie innego problemu.  W tym artykule zajmiemy się dokładnie kwestią badania EKG, które choć tak szybkie i proste, pozwala lekarzowi wiele na temat serca pacjenta powiedzieć… 

10 sposobów na dbanie o serce

Choroby serca są główną przyczyną zgonów na świecie. Rocznie miliony osób traci życie z powodu występujących problemów ze strony serca i układu sercowo - naczyniowego. Czy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że wielu problemom serca możemy zapobiec? Jakie zasady wprowadzić aby cieszyć się zdrowym sercem?

Testy wysiłkowe - na czym polegają, rodzaje testów

Testy wysiłkowe  to nieinwazyjne badania czynnościowe, określające, jak organizm odpowiada na maksymalny bądź submaksymalny wysiłek fizyczny. Z wyników badania wyciąga się wnioski o czynności układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz mięśniowo-szkieletowego.

Asystolia Na ekg

Problemy z sercem są bardziej lub mniej poważne. Nie można ich jednak bagatelizować. W tym artykule zajmiemy się tematem asystolii, która jest charakterystycznym zapisem w badaniu EKG serca. Co określa, o czym świadczy? Czy może ona być zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta?

Holter W Diagnozie EGK

Być może nie prezentuje się miło i przyjaźnie. Seria elektrod, kabli i urządzenia zwisającego na szyi lub zawieszonego na pasku od spodni, potrafi odstraszyć. Spokojnie! Holter EKG nie jest  taki zły, jakby mogło się wydawać i niekoniecznie związany musi być on z poważnymi chorobami serca. 

Trening Rehabilitacji Kardiologicznej Nadzor

Podczas treningu wysiłkowego, najważniejsze jest dbanie o bezpieczeństwo pacjenta. Zanim trening się rozpocznie, badający powinien upewnić się, że kwalifikacja pacjenta przebiegła prawidłowo, bo to niezbędny krok do tego aby odpowiednio wybrać i zaprogramować trening. 

Interpretacja Testu Wysilkowego

Testy wysiłkowe są istotnymi elementami rehabilitacji kardiologicznej. Mają znaczenie diagnostyczne i prognostyczne. Dzięki nim oceniana jest wydolność pacjenta oraz dostosowywane jest odpowiednie obciążenia w trakcie terapii. Jak interpretować wyniki tych zapisów?

testy wysilkowe

Testy wysiłkowe są ważnym elementem rehabilitacji kardiologicznej. Ich wykonanie pozwala ocenić ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych oraz dostosować intensywność ćwiczeń do możliwości pacjenta. Jak przygotować pacjenta do takiego testu? Jakie powikłania mogą wystąpić w jego trakcie? 

jak dobrze zaplanowac test wycilkowy CPET

Badanie CPET daje możliwość pomiarów i obliczenia wielu parametrów. Znając ich wartości można z dużą dokładnością wyznaczyć odpowiedni dla danego pacjenta trening, biorący pod uwagę jego wydolność fizyczną i dodatkowe objawy.

planowanie rehabilitacji kardiologicznej

Ważne, żeby trening aerobowy angażował duże grupy mięśniowe i cechował się znaczną rytmicznością i powtarzalnością. Nie powinien też wymagać dużego doświadczenia od osoby go wykonującej. Lekarze zazwyczaj zalecają pacjentom wykonywanie treningu rowerowego. 

test wysilkowy CPET

Test CPET, inaczej nazywany spiroergometrycznym lub ergospirometrycznym jest rozszerzeniem standardowego testu wysiłkowego. W jego trakcie, oprócz mierzenia podstawowych parametrów, można dokonać pomiaru gazów oddechowych (tlenu -O2 i dwutlenku węgla - CO2).

wskazania i przeciwwskazania testu wysilkowego

Do objawów ograniczających wysiłek, zaliczamy dławicę piersiową wysiłkową i zmęczenie podawane przez badanego w skali Borga. Poza nimi istotna jest także duszność wysiłkowa, objawiająca się trudnościami w nabraniu powietrza i niemożnością złapania tchu. Jest stanem fizjologicznym, jeżeli ustępuje po odpoczynku. Duszność spowodowana jest niedotlenieniem tkanek, może wiązać się z zaburzeniami pojemności minutowej serca i skutkować niewystarczającą perfuzją tkanek w czasie.

testy wysilkowe

Dynamikę zmian stanu chorego podczas wykonywania testu wysiłkowego, odzwierciedla zapis EKG. Uniesienie odcinka ST, powyżej lub równe 1mm, bez patologicznego załamka Q, po zawale, stanowi bezwzględne wskazanie do przerwania testu, względnym jest natomiast przemieszczenie się odcinka ST przy rozpoznaniu choroby niedokrwiennej.

EKG

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, w skrócie EKG wysiłkowe, pozwala wykryć zmiany czynności elektrycznej serca w  trakcie wysiłku, które byłyby nieuchwytne w spoczynku. Elektrokardiograficzny test wysiłkowy pozwala również  określić wydolność fizyczną. Sprawdzenie pod okiem specjalistów reakcji serca na duży wysiłek i pomiar wydolności fizycznej to fundamenty dobrze dobranego programu rehabilitacji kardiologicznej.

jak odczytywać ekg

Elektrokardiografia to metoda diagnostyczna  polegająca na zapisie czynności elektrycznej serca. Urządzeniem służacym do wykonywania tego badania jest aparat EKG, określany jako elektrokardiograf. Zapis EKG obrazuje wychylenia od poziomej linii izoelektrycznej (podstawowej), czyli załamki. Najważniejsze z nich to P, Q, R, S i T. Badanie EKG pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca, będąc nieinwazyjnym i bezpiecznym.

Skrót EKG pochodzi od elektrokardiografii, czyli badania wykorzystywanego w celu diagnostyki chorób serca. Jest ono metodą obrazowania zmienności potencjału elektrycznego, wytwarzanego przez serce. Elektrokardiografia zalicza się do nieinwazyjnych badań kardiologicznych. W jej trakcie, badana jest elektryczna czynność mięśnia sercowego.

zawal serca

Pojawienie się zawału serca wymaga błyskawicznej reakcji, w tym wypadku liczy się każda minuta oraz i jak najszybsze podjęcie interwencji. Z tego właśnie powodu, bardzo istotne jest, aby umieć prawidłowo rozpoznać objawy, pojawiające się przy tej nagłej chorobie.

kardiologia

Kardiologia to jedna z najbardziej rozwiniętych dziedzin medycyny, zajmująca się chorobami serca i naczyń krwionośnych, a także pierwotnymi i nabytymi wadami tych narządów. Z uwagi na fakt, że problemy z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego i wynikające z nich schorzenia stanowią dzisiaj najczęstszą przyczynę zgonów w krajach wysokorozwiniętych, w ostatnich dekadach kardiologia znacznie zyskała na znaczeniu.

zaburzenia wyniku pulsoksymetru

Pulsoksymetr napalcowy to jedno z najpopularniejszych urządzeń medycznych. W ostatnim czasie, w związku z pandemią koronawirusa, wielu Polaków zastanawia się, jaki pulsoksymter wybrać, by czuć się bezpiecznie. Często pojawiają się także pytania, gdzie kupić pulsoksymetr i jakie są normy saturacji. Niestety zbyt rzadko interesujemy się tym, co może zaburzać odczyt z pulsoksymetru. Poniżej przedstawiamy listę czynników wpływających na nieprawidłowy odczyt pulsoksymetru.

wykonanie badania ekg

EKG, to badanie sprawdzające prawidłową pracę serca. Jest bezpieczne, nieinwazyjne i niedrogie, dlatego zleca się je dość często. Jak więc wykonać poprawnie EKG, aby wynik był miarodajny i mógł zostać prawidłowo zinterpretowany przez lekarza?

prawidlowe cisnienie

Za prawidłową pracę naszego organizmu odpowiedzialnych jest pięć parametrów życiowych. Są to między innymi: tętno, saturacja krwi, częstotliwość oddechów, a także temperatura i ciśnienie tętnicze. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na temacie ostatniego z parametrów, odpowiadając na pytanie - jakie jest prawidłowe ciśnienie? Postaramy się dogłębnie zająć kwestią tego, czym ono jest, jak mierzyć ciśnienie i jakie są przyczyny nieprawidłowości z niego wynikających. 

Zapalenie osierdzia to stan, w którym proces zapalny obejmuje osierdzie, czyli otaczający serce „worek”. Jego najczęstszą postacią jest ostre zapalenie osierdzia, dające objawy pod postacią bólu w klatce piersiowej. Często towarzyszy mu wysięk osierdziowy. Groźnym powikłaniem wysiękowego zapalenia osierdzia bywa tamponada, która może doprowadzić do wstrząsu kardiogennego i zatrzymania czynności serca.

Nowość na rynku. Niezwykle innowacyjny, przyciągający wyglądem i funkcjonalnością aparat EKG String OPUS. Co kryje w sobie ta niesamowicie designerska aparatura? Jakie udogodnienia dla personelu medycznego przygotował producent? Zachęcamy do zapoznania się z lekturą na jego temat.

Choroby układu oddechowego są coraz bardziej rozpowszechnione i według wielu organizacji pulmonologicznych coraz bardziej zagrażają zdrowiu publicznemu na całym świecie. Wpływają na to palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska i spadek naszej odporności.