Wyniki testu wysiłkowego, wskazania i przeciwwskazania.

Duszność bardzo często jest spowodowana nieprawidłową wymianą gazową zachodząca w płucach. Czasami jest wynikiem pobudzenia ośrodka oddechowego, znajdującego się w pniu mózgu i związanej z tym hiperwentylacji. Innymi objawami mogą być: bladość i sinica, objawy ze strony OUN, oraz chromanie przestankowe. Pod pojęciem chromania przestankowego, rozumie się dolegliwości bólowe, związane z poruszaniem się. Jego przyczyną jest niedotlenienie, często przy zmniejszonym świetle tętnic.

 

Wyniki testu wysiłkowego, a rehabilitacja kardiologiczna

Oczywistym jest, że wyniki testu muszą być precyzyjnie opisane, tak aby interpretujący miał pewność co do decyzji, które ma podjąć odnośnie rehabilitacji chorego. Jakie zatem dane powinny trafić do interpretującego? Do zlecenia odpowiedniej rehabilitacji, niezbędne jest podanie informacji o czasie trwania testu i protokole testu. Trzeba też określić jaki rodzaj testu został przeprowadzony i jaka była wydolność w skali MET. Należy określić jakie było ciśnienie badanego, w spoczynku i na szczycie wysiłku, oraz jakie obciążenie zostało użyte. Poza tym, istotna jest też ocena zmęczenia w skali Borga, ocenę bólu wieńcowego, jeżeli wystąpił, analizę EKG, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w odcinku ST i wszelkich zmian, które ewentualnie nastąpiły w odprowadzeniach. Warto ocenić wstępnie, jakie zaburzenia występowały i jaki miały one związek z wysiłkiem fizycznym. Istotne jest również uwzględnienie w dokumentacji, zmian w częstości rytmu serca, oraz obciążenia przy których odcinek ST obniżył się o 1mm, jeżeli zakończenie testu nastąpiło w związku z nasilonymi objawami niedokrwienia. Jeżeli, test został przerwany przed planowanym zakończeniem, trzeba podać jaki był powód tego przerwania. Wydolność MET, lub VO2 (pułap tlenowy), powinno przedstawiać się w procentach. Te wszystkie dane, służą ocenie ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych, które mogą być spowodowane wysiłkiem fizycznym.

 

Stratyfikacja zdarzeń sercowo-naczyniowych

W ocenie ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo naczyniowych, bierze się pod uwagę następujące parametry:

  • funkcję skurczową lewej komory, jeżeli nie odnotowano istotnej dysfunkcji, a funkcja wynosi ≥50%, ryzyko jest niskie. Istotne zwiększenie ryzyka występuje, gdy funkcja lewej komory wynosi ≤40%
  • złożoną arytmię wysiłkową, jeżeli nie występuje ryzyko jest niskie, jeżeli pojawia się w spoczynku lub podczas wysiłku , jest wysokie
  • obecność dławicy, jeśli jej nie ma ryzyko jest niskie, obecna tylko przy obciążeniu MET >7, to ryzyko umiarkowane, przy obciążeniu <5 MET
  • cechy niedokrwienia w EKG, brak to ryzyko niskie, przy obniżeniu odcinka ST o 1-2mm, ryzyko jest umiarkowane, a przy obniżeniu powyżej 2 mm określa się je jako wysokie
  • wydolność czynnościową i dane kliniczne
  • obecność depresji
  • reakcje hemodynamiczną, prawidłowa w czasie wysiłku i powrotu do stanu wyjściowego to ryzyko niskie, brak przyrostu skurczowego ciśnienia i tętna wraz ze wzrostem obciążenia, świadczy o problemach zdrowotnych i wskazuje na ryzyko wysokie.

Aby określić, że ryzyko jest niskie niezbędne jest by pacjent spełniał wszystkie podane kryteria. Natomiast, żeby określić ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych jako wysokie, chory musi spełnić już tylko jeden z wymienionych warunków.

 bieznia test wysilkowy

Kiedy można, kiedy nie powinno się rozpoczynać programu rehabilitacji kardiologicznej?

Lekarz zazwyczaj zaleca pacjentowi zdecydowanie się na rehabilitację kardiologiczną, gdy ten jest dotknięty następującymi przypadłościami: ostrym zespołem wieńcowym, zawałem serca,stabilną niewydolnością serca w II i III klasie NYHA (skala nasilenia symptomów niewydolności serca) lub kiedy pacjent przebył pomostowanie aortalno-wieńcowe, transplantacje serca albo, gdy zostały mu wszczepione stymulatory serca. Wskazanie do rozpoczęcia rehabilitacji ruchowej jako jednej z części rehabilitacji kardiologicznej, może dotyczyć także wypisanych do domu pacjentów z przebytym ostrym epizodem sercowym, bez powikłań, ale z wysokim ryzykiem powikłań, szczególnie kobiety i osoby starsze.

Do przeciwwskazań (czasowych), do podjęcia rehabilitacji ruchowej, można zaliczyć: niekontrolowane arytmie zatorowe, niestabilną dusznicę, zdekompensowaną przewlekłą niewydolność serca, choroby ogólne z gorączką, z istotną stenozą aortalną (zwężenie zastawki aortalnej poniżej 1 cm kwadratowego). Czasowym przeciwwskazaniem jest także ciśnienie spoczynkowe skurczowe powyżej 180 mmHg i rozkurczowe powyżej 110 mmHg, niedawno występująca zatorowość, niekontrolowana cukrzyca, problemy ortopedyczne. Zakrzepowe zapalenie żył (popularnie zwane po prostu zakrzepicą) jest kolejnym przeciwwskazaniem do wdrożenia rehabilitacji ruchowej jako składowej rehabilitacji kardiologicznej.

Sklep medyczny Kredos to miejsce, w którym można zakupić cały sprzęt niezbędny do przeprowadzania testów wysiłkowych sercowo - płucnych.

Dlaczego warto badać serce?

Serce jest najsilniejszym mięśniem w naszym organizmie i dopóki ono bije, żyjemy. Nic więc dziwnego, że powinniśmy o nie odpowiednio dbać. Zdrowa, pełnowartościowa dieta, odpowiednia dawka aktywności fizycznej, odpowiednia higiena snu, a nade wszystko profilaktyka - czyli badanie serca. Każda osoba po 40 roku życia powinna wykonać minimum raz do roku EKG serca spoczynkowe, a jeśli pojawią się niepokojące objawy - jak najszybciej.

 

Co wzbudza niepokój? Jakie objawy mogą sugerować o chorobach serca? Są to między innymi: bóle w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, problemy z oddychaniem. Poprzez aparat EKG można wykonać elektrokardiografię, która bada czynność elektryczną serca i na jej podstawie diagnozuje zaburzenia rytmu serca i wszelkie choroby. 

Zamów

© 2024 ekg.net.pl.

Aparaty EKG. Elektrokardiografy. Wszystko o urządzeniach do badania EKG.