Programowanie treningu w rehabilitacji kardiologicznej

Urządzeniem idealnie sprawdzającym się w tego typu treningu jest Cykloergometr CRG 200, wykorzystywany jest podczas testów wysiłkowych ale i rehabilitacji kardiologicznej jest przeznaczony do pracy z systemem rehabilitacji AsTER, jest również wyposażony w mikroprocesor sterujący hamulcem umożliwiający dobranie obciążenia. Jeśli istnieją przeciwwskazania do podjęcia treningu rowerowego, za pewne zalecone zostanie wchodzenie po schodach, pływanie lub ergometr ręczny.

 

Objętość treningu

Objętość treningu to iloczyn czasu trwania wysiłku i jego bezwzględnej intensywności. Podaje się ją zazwyczaj jako całkowitą ilość wydatkowanej energii, wyrażonej w kcal, w danym przedziale czasu np w trakcie tygodnia. Podaje się, że ilość wydatkowanej energii całkowitej powinna wynosić od 1000 do 2000 kcal w ciągu tygodnia. Zaleca się, żeby liczba kroków przyjmowała wartość 7000 kroków na dzień.

 

Jak obliczyć bezwzględną intensywność treningu? 

EE-ilość całkowitej energii wydatkowanej

MET-ekwiwalent metaboliczny używany do oceny intensywności wysiłku fizycznego

BM-masa ciała

t-czas trwania wysiłku wyrażony w minutach

 

Jak dostosować przyrost obciążenia?

Przyrost obciążenia dostosowujemy przede wszystkim mając na uwadze to jaki jest ogólny stan kliniczny pacjenta. Trzeba także monitorować rytm serca i zmiany jego częstości, to czy nie ma objawów nietolerancji wysiłku. Jeżeli pacjent dobrze znosi trwający wysiłek fizyczny, nie ma objawów niedokrwienia, nie zdradza dławicy piersiowej ani duszności, można podjąć decyzje o zwiększeniu obciążenia. Dokonuje się tego przez zwiększenie jego intensywności, wydłużenie czasu trwania lub zwiększenie częstotliwości. Przy zwiększonym obciążeniu należy zadbać o jeszcze uważniejsze monitorowanie stanu pacjenta.

kobieta lekarz przykleja elektrody przed tesem wysilkowym 

Jak zaprogramować trening na bieżni?

 Trening ciągły sterowany obciążeniem

Uznaje się, że trening ciągły sterowany obciążeniem MET jest przeznaczony dla osób z dobrą wydolnością fizyczną. Co do stosowanych w tym przypadku protokołów najczęściej wybiera się protokół stopniowany (o przyroście 1 do 2 MET) lub protokół ramp indywidualizowany. Przed przystąpieniem do programowania trzeba określić parametry treningu, takie jak jego częstość (F), intensywność treningu (I), czas trwania treningu (T), objętość treningu (V) i przyrost obciążenia (P).

Częstość treningu to: stacjonarnie 5 razy na tydzień, a ambulatoryjnie 2-3 razy na tydzień. Czas trwania treningu dzieli się na następujące fazy: rozgrzewka trwa zazwyczaj 3, 5 lub 10 minut, później następuje faza obciążenia trwająca przeciętnie od 10 do 30 minut, na końcu ma miejsce faza wyciszenia, która trwa mniej więcej tyle ile faza rozgrzewki. Objętość treningu oblicza się jako wydatkowaną energię metaboliczną (EE), to jak ją obliczyć zostało podane powyżej. Z kolei przyrost obciążenia zależy od stanu klinicznego pacjenta, oceny postrzeganego wysiłku (RPE) i ryzyka i odpowiedzi skurczowej. Obciążenie zwiększa się przez wydłużenie czasu trwania treningu lub zwiększenie jego intensywności. Podczas programowania treningu podaje się intensywność w %, rozgrzewkę, ,,czas fazy obciążenia”, po wprowadzeniu tych wartości system jest w stanie obliczyć optymalną prędkość marszu i modulować ją w czasie trwania treningu, podobnie z pochyleniem bieżni jest ono dobrane tak aby odpowiadało temu wcześniej wyliczonemu.

RPE-subiektywne uczucie wysiłku

Skala RPE jest dziesięciostopniowa. Wartości od 1-4 wskazują na bardzo niski wysiłek,  8 to sytuacja w której można było wykonać dwa dodatkowe powtórzenia, 9 oznacza że można było wykonać jedno dodatkowe powtórzenie, a przy 10 nie dało się wykonać żadnego dodatkowego powtórzenia ani zastosować większego obciążenia. Czasami skala jest 20 stopniowa.

Trening interwałowy sterowany obciążeniem MET

Trening interwałowy jest stosowany u pacjentów szczególnie obciążonych kardiologicznie. Do jego programowania niezbędne jest wykonanie testu na bieżni mechanicznej. Wybiera się protokół ramp indywidualizowany lub stopniowany o przyroście 1-2 MET. Stosowane parametry są takie jak dla planowanego wysiłku na bieżni, z tym że cykl obciążenia trwa 60-240 sekund, cykl regeneracji trwa 60-180 sekund, natomiast faza wyciszenia może trwać 3-5 lub 10 minut. Trening trwa od 15 do 40 minut.

Trening ciągły sterowany częstotliwością rytmu serca

Ten typ treningu jest przeznaczony dla chorych o średniej lub dobrej wydolności fizycznej z zachowanym rytmem zatokowym, z prawidłową odpowiedzią chronotropową, serca u których badający próbuje się osiągnąć zaplanowaną wartość tętna. RPE wynosi w tym przypadku 9 do 11 lub 12 do 14.

Wybierając sklep medyczny Kredos trafić można na pełną ofertę produktów niezbędnych do przeprowadzania testów wysiłkowych w rehabilitacji kardiologicznej. 

Dlaczego warto badać serce?

Serce jest najsilniejszym mięśniem w naszym organizmie i dopóki ono bije, żyjemy. Nic więc dziwnego, że powinniśmy o nie odpowiednio dbać. Zdrowa, pełnowartościowa dieta, odpowiednia dawka aktywności fizycznej, odpowiednia higiena snu, a nade wszystko profilaktyka - czyli badanie serca. Każda osoba po 40 roku życia powinna wykonać minimum raz do roku EKG serca spoczynkowe, a jeśli pojawią się niepokojące objawy - jak najszybciej.

 

Co wzbudza niepokój? Jakie objawy mogą sugerować o chorobach serca? Są to między innymi: bóle w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, problemy z oddychaniem. Poprzez aparat EKG można wykonać elektrokardiografię, która bada czynność elektryczną serca i na jej podstawie diagnozuje zaburzenia rytmu serca i wszelkie choroby. 

Zamów

© 2024 ekg.net.pl.

Aparaty EKG. Elektrokardiografy. Wszystko o urządzeniach do badania EKG.